Bez względu na to, o jakiej to maszynie byśmy nie mówili oczywistym jest to, że musi ona spełniać określone normy. To szereg różnych wymogów, które to muszą się zgadzać. W proces, którego wynikiem jest ocena zgodności maszyn wpisuje się szczegółowe zbadanie każdego sprzętu. Często odnosi to się do produkcji, przemysłu, czy nawet branży budowlanej. Każda maszyna, bez względu na to czy będzie to wózek widłowy, suwnica, czy jakakolwiek maszyna przemysłowa musi być szczegółowo sprawdzona.

Występuje tu tak zwana analiza ryzyka maszyn, która to nie tylko dotyczy sprawności danego urządzenia, ale też tego czy spełnione są wszystkie warunki odnośnie bezpieczeństwa. Przedmiotem takiej analizy powinno być też oszacowanie ryzyka podczas pracy, zbadanie na ile można zapobiec ewentualnemu problemowi. Często też wiąże się to ze wspomnianą zgodnością, ponieważ nie tylko niewłaściwe obsługiwanie maszyny, ale także wykorzystywanie jej do nieadekwatnych celów jest tu złamaniem wszelkich przepisów.

Bardzo ważna jest tu certyfikacja CE. Możemy ją określić jako zezwolenie, poświadczenie o jakości urządzenia, choć jest to pewne ułatwienie wytłumaczenia tematu. Istotne są tu wszystkie sprawy odnośnie dyrektywy maszyn, czy audytu bezpieczeństwa. Najprościej jednak możemy powiedzieć, że dana maszyna może otrzymać certyfikat jeżeli spełnia wszystkie wymogi, rozumiane w tym przypadku jako normy. Mówimy tutaj najczęściej o oznakowaniu umieszczanym na maszynie, co powinien zagwarantować producent określonego sprzętu.

Analiza maszyn i ich oznakowanie

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *