Istnieją trzy podstawowe grupy procesów: ręczne (manualne), zautomatyzowane i mieszane. Procesy zautomatyzowane to takie, w których przy bezpośredniej produkcji pracują tylko maszyny. Człowiek jest w nich potrzebny tylko do nadzorowania i ewentualnej interwencji jeśli coś pójdzie nie tak.

Automatyzacją procesów zajmuje się jeden z działów automatyki, mianowicie automatyka przemysłowa. Automatyzacji dokonuje się za pomocą systemów automatyki przemysłowej w skład których wchodzą: maszyny przemysłowe, urządzenia pomiarowe, sterujące, wykonawcze oraz oprogramowanie i systemy łączności. Przykładem procesu, gdzie łatwo można wprowadzić automatyzację jest obróbka skrawaniem. W takim zautomatyzowanym procesie operator jedynie zakłada materiał do maszyny, resztę wykonuje za niego napisany przez specjalistę program.

Obróbka skrawaniem obejmuje szereg procesów, jak toczenie, skrawanie czy frezowanie i w każdym z nich automatyka przemysłowa znajduje szerokie zastosowanie. Ma to pozytywny wpływ na jakość wyrobów oraz czas ich wykonania. Innym procesem który warto automatyzować jest mieszanie. Istnieją liczne rodzaje mieszalników, chociażby mieszalniki beczkowe. Wprowadzając automatyzację można ograniczyć w nich rolę operatora tylko do wsypania produktów. Cała reszta procesu zostanie wykonana przez program. W ten sposób jeden operator może obsługiwać dwa, trzy, cztery mieszalniki beczkowe. Automatyzacja procesu jest droga, ale warto ponieść jej koszty ponieważ potem znacząco spadają koszty wytworzenia produktu oraz personelu.

Automatyzacja procesów przemysłowych

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *