Cięcie laserem jako technika obróbki metali zalicza się do nowoczesnych metod obróbki, nieco podobną do klasycznej obróbki mechanicznej. Różnica w tych dwóch rodzajach cięć jest uwarunkowana od wykorzystywania czynnika tnącego w przypadku cięcia laserowego jest to gorący płonień lasera oraz gaz techniczny, który ma dużą czystość. W zależności od stosowanego urządzenia cięcie przeprowadza się na trzy sposoby, a są to: metoda spalania, stapiania lub sublimacji.

Zastosowanie laserów w przemyśle jest różne: cięcie, spawanie, znakowanie, drążenie otworów (cięcie laserem jest precyzyjniejsze od normalnych cięć oraz obróbka powierzchniowa (hartowanie czy stapianie warstwy powierzchniowej). Za pomocą strumienia wody można ciąć praktycznie dowolne materiały, od najtwardszych jak ceramika do miękkich jak pianki w różne kształty.

Cięcie wodą odbywa się na powierzchni o wym. 1350 x 2450 mm dowolnych kształtów praktycznie wszystkich materiałów o grubości od 0,1 do 200 mm. Po cięciu otrzymujemy powierzchnię charakteryzującą się Ra o wartości nie mniejszej niż 4,0 oraz pochyleniem 0,15 – 0,35 mm. Stan otrzymanej powierzchni zależy od gatunku i grubości ciętego materiału. Cięcie strumieniem wody lub strumieniem wody i ścierniwa to obróbka na zimno. Cięty materiał nie wykazuje zmian struktury, mikropęknięć, zahartowania miejscowego i naprężeń wewnętrznych materiału. Wielką zaletą tej metody jest również mała szerokość cięcia do 1 mm w zależności od zastosowanej głowicy.

Cięcie laserem i wodą

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *