Budowa maszyny wydajnej i ekonomicznej to cel każdego konstruktora i projektanta maszyn. Dobrze zaprojektowana maszyna sprawia, że produkcja czegokolwiek idzie sprawnie i błyskawicznie. Zanim jednak maszyna zostanie dopuszczona do działania musi przejść szereg testów i bardzo ważną analizę ryzyka. Każdy konstruktor wie, że jest to bardzo ważny etap powstawania maszyny.

Co zawiera w sobie analiza ryzyka maszyn? Na początkowym etapie maszyna jest sprawdzana pod kątem tego czy jest bezpieczna sama w sobie. Dalsze etapy oceny ryzyka przy projektowaniu danej maszyny polegają na przewidywaniu sytuacji awaryjnych w trakcie działania maszyny. Każda maszyna, nieważne – mniejsza czy większa, powinna zawierać informację dla użytkownika, w której będą umieszczone sygnały ostrzegawcze, powinny się one znaleźć także w instrukcji obsługi, ale muszą być w widocznym miejscu na obudowie maszyny.

Gwarancją działania maszyny jest certyfikacja ce. Ale w przypadku bezpiecznej i efektywnej pracy ważne jest zachowanie odpowiednich procedur. Każda maszyna powinna działać pod odpowiednim nadzorem człowieka, na niektóre też wymagane są zezwolenia do obsługiwania. Producenci udzielają kilkuletnich gwarancji na produkowane przez siebie maszyny na podstawie testów przeprowadzonych na etapie konstruowania poszczególnych części i czasie prób uruchamiania maszyny. Analiza ryzyka przy projektowaniu maszyn zakłada także ocenę ewentualnych awarii i wypadków także z udziałem człowieka. Jest to bardzo ważny etap oceny ryzyka, który może zapobiec wielu niepotrzebnym wypadkom. Każda maszyna działa na innej zasadzie i jej funkcje są bardzo indywidualne, dlatego też potrzebna jest odpowiednia analiza jej działania.

Czym jest analiza ryzyka przy projektowaniu maszyn?

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *