Projektant, oraz producent danej maszyny, czy to przemysłowej, budowlanej, rolniczej, jak również każdej innej, zobligowany jest do sprawdzenia sprzętu przed wprowadzeniem go na rynek, ewentualnie do zakładu pracy, gospodarstwa, fabryki. W zasadzie nie można takiego urządzenia wydać, jeśli nie otrzyma się stosowanego zezwolenia. W gestii projektanta, jak i producenta jest sprawdzenie, czy dana maszyna spełnia wszelkie normy, które to są ustalone i ujęte w rozporządzeniu. Ocena ryzyka maszyn to działanie konieczne, przeprowadzane zanim maszyna zacznie spełniać swoją rolę.

Na czym polega taka ocena? Otóż najważniejsze jest to, by mieć się na czym oprzeć i w tym przypadku stworzono dyrektywę maszynową, która to jest spisem tych najważniejszych wymagań. Taki proces jest konieczny i to tylko po jego przeprowadzeniu i pozytywnej opinii dane urządzenie może otrzymać certyfikat i zezwolenie na wprowadzenie sprzętu do obrotu. Tutaj podstawowe kryteria oceny ryzyka maszyn odnoszą się do dwóch najważniejszych spraw. Pierwszą jest wydajność maszyny. Musi ona być zgodna z tym, co deklaruje producent. Drugą niezwykle ważną sprawą jest ogólne bezpieczeństwo. Należy zatem tak działać, ażeby przyszły operator nie był narażony na żaden szwank z powodu nieprawidłowości zachodzących w maszynie. Istotne jest to dla operatora, oraz wszelkich osób postronnych i całego środowiska w jakim to przyjdzie pracować.

 

Do jakich maszyn odnosi się taka ocena ryzyka? Otóż nie ma tu znaczenia, czy jest to jakiś zawansowany mechanizm, czy nawet prostsze urządzenie. Przykładowe mieszadło elektryczne, które to w zasadzie służy wyłącznie do mieszania wszelkich substancji, a używane może być przy wielu pracach, czy to w budownictwie, na gospodarstwie, roli, czy nawet w mieszkaniu, również podlega takiej ocenie. Szczególnie, że mowa tu jest o urządzeniu, które to z racji podłączenia do prądu powinno być wystarczająco wydajne, ale i bezpieczne, pomimo występującego w tym przypadku napięcia elektrycznego.

Dyrektywa maszynowa

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *