Do tego, by obrobić jakiś przedmiot, a zatem w pewien sposób wpłynąć na jego formę, kształt, zamiast ręcznej pracy z wykorzystaniem narzędzi najlepiej posłużyć się choćby taką maszyną jak tokarka. Wówczas to cała praca jest znacznie prostsza, szybsza i bardziej precyzyjna. Tu należy wspomnieć o rodzaju tak zwanej obróbki ubytkowej, która to polega na usuwaniu części materiału, który to jest obrabiany, tak by osiągnął on wymagany kształt. Jest to tak zwana obróbka skrawaniem.

To jednak nie jedyne pojęcie określające ów proces. Warto tu nadmienić, że przedmiot trafiający na tokarkę może być wykonany z różnego rodzaju materiałów, choć najczęściej jest to drewno, nie rzadko też jakiś element metalowy. Noże tokarskie świetnie radzą sobie z każdym z nich, a efektem ubocznym są tu wióry powstałe na skutek ścinania. W przypadku brył obrotowych należy wspomnieć o tak zwanym toczeniu.

Obróbka toczenie to właśnie kolejny proces, jakiemu to jest poddawany dany element umiejscowiony w tokarce. To co jednak istotne metoda ta może zarówno utrzymać kształt poddanego obróbce materiału, jak i zmienić go na zupełnie inny. Tutaj warto dodać, iż toczenie jest formą obróbki powierzchni zewnętrznych. Bowiem w przypadku tych wewnętrznych mówi się już o wytłaczaniu.

Tokarka świetnie się nadaje do obu wspomnianych powierzchni. Warto również dodać, że efekt powstawania wiórów to nie jedyna grupa dotycząca skrawania. Ta podstawowa, nazywana obróbką wiórową nie jest obróbką ścierną. Są to niejako dwie odrębne metody, które to wraz z toczeniem mają wpływ na zmianę kształtu i wymiarów obrabianego przedmiotu. Ze względu na położenie osi obrotu elementu wyróżnić możemy toczenie poziome, lub pionowe. Ponadto klasyfikacja obejmuje metody punktowe, kształtowe i obwiedniowe ze względu na rodzaj narzędzia.

Formy obróbki danego elementu

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *