Przekładnie obiegowe służą do przenoszenia napędu z wału silnika, wykonuje ruch obrotowy, na człon napędowy maszyny. Pod względem popularności zastosowania, prym wiodą przekładnie planetarne.

W niektórych publikacjach są one uznawane niemal za synonim przekładni obiegowych. Precyzyjne przekładnie planetarne to system transmisji, składający się z kilku elementów napędowych, z reguły w postaci kół zębatych. Tworzą one jedno lub więcej kół obiegowych (planetarnych), które obracają się wokół kół głównych (nazywanych centralnymi lub słonecznymi). Zazwyczaj koła planetarne montowane na ruchomym nośniku, który z kolei może obracać się względem koła słonecznego lub wokół własnej osi. Wszystkie elementy przekładniowe są w ciągłym kontakcie, lecz niektóre osie mogą w być pojedynczo odłączane, aby spełniać różne cele transmisji. Dzięki temu można sterować przenoszeniem napędu.

W przypadku przekładni precyzyjnych mowa jest zazwyczaj o kompaktowych urządzeniach z idealnie dopasowanymi do siebie częściami. w tym celu stosuje się obudowy, które pozwalają zminimalizować zagrożenia związane ze zbyt dużymi luzami. Często stosowanym wariantem jest przekładnia kątowa, w której wał wejściowy i wał wyjściowy są zainstalowane względem siebie pod kątem. Stosuje się je między innymi w wiertnicach ziemi, maszynach rolniczych i kosiarkach sadowniczych. We wszystkich tych urządzeniach precyzja wykonania jest niezwykle ważna. W przypadku przekładni obiegowych precyzja wykonania może być kluczowym elementem. Tylko dzięki dokładnemu dopasowaniu urządzenia te mogą długo i bezawaryjnie pracować, nie wymagając ciągłego serwisowania.

Więcej na: apexdyna

Najpopularniejsze przekładnie obiegowe

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *