obróbka metali

Swoje zastosowanie obróbka metali znajduje przede wszystkim przy tworzeniu części do dużych maszyn, ale również do niektórych urządzeń powszechnego użytku. Jakie są sposoby obróbki metalu? Jednym z nich jest obróbka toczenie.

Toczenie to podstawowa i najczęściej wykorzystywana przez specjalistów metoda obróbki metali metodą skrawania. Uściślając, należy do kategorii obróbki wiórowej, która polega na usuwaniu nadmiaru materiału. Obróbka skrawaniem znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku obrabiania zewnętrznych powierzchni.

Obecnie najpopularniejsze jest stosowanie toczenia metodą CNC, które jest znacznie precyzyjniejszą metodą niż inne sposoby. Toczenie CNC przebiega szybko, sprawnie, zapewniając zadowalające rezultaty. To rozwiązanie ma szczególne znaczenie w przypadku masowej produkcji, ponieważ jest bardzo efektywne i można dzięki niemu w krótkim czasie wykonać wiele elementów o takich samych właściwościach. Co bardzo ułatwia pracę i obniża jednostkowe koszty produkcji wyrobu.

Istnieją również alternatywne metody dla obróbki skrawaniem są to między innymi: obróbka plastyczna, metalurgia proszków czy też odlewnictwo. W metodach tych do minimum ogranicza się straty metalu – jest to niewątpliwie zaleta w porównaniu z obróbką skrawaniem. Wielu ekspertów prognozowało nawet koniec ery tej metody obróbki, jednak do dzisiaj jest to jedyna metoda, która pozwala otrzymać idealną chropowatość i dużą dokładność przy stosunkowo niewielkich kosztach wytworzenia jednostkowego produktu.

Obróbka metali

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *