frezowanie cnc

Frezowanie, czyli obróbka skrawaniem materiału za pomocą specjalnych narzędzi zwanych frezami, w obróbce tej ruch główny i posuwowy wykonuje narzędzie, jednak zdarzają się przypadki gdzie obrabiarka skonstruowana jest w ten sposób, że ruch posuwowy wykonuje przedmiot obrabiany.

Frezowanie cnc, czyli z pomocą obrabiarki sterowanej numerycznie w obecnych czasach praktycznie w większości wyparło frezowanie z użyciem obrabiarek konwencjonalnych. Zakłady produkcyjne rozwijają się i starają stosować nowe technologie jaką niewątpliwie jest frezowanie cnc. Jednak nie wszystkie operacje są możliwe lub opłacalne na frezarce cnc, czasami zakłady muszą wspomagać się konwencjonalnymi maszynami. Dzieje się tak najczęściej w przypadku wykonania pojedynczego zlecenia na małą ilość przedmiotów, wtedy nieopłacalne jest przezbrajanie maszyn cnc i pisanie na nich programów.

Kiedy część jest bardzo skomplikowana również w takim przypadku pracownik niekiedy woli wykonać ją na obrabiarce konwencjonalnej. Jest oczywiście mały haczyk, frezarki cnc są dużo łatwiejsze w obsłudze i kiedy musimy wykonać część na konwencjonalnej maszynie, potrzebujemy dużego doświadczenia i kwalifikacji. Jednym z głównych powodów z jakich zakłady produkcyjne decydują się na maszyny cnc jest szybkość produkcji. Kiedy mamy napisany program na daną część obróbka ogranicza się praktycznie do naciśnięcia przycisku start. Narzędzia stosowane przy frezowaniu są z reguły dość drogie ale tym samym, jeśli nie ulegną one złamaniu lub innemu uszkodzeniu przy obróbce, będą nam służyć stosunkowo długo. Możemy również spotkać kilka rodzajów frezarek od tych kilku-osiowych po nawet kilkunastu-osiowe. Na pewno frezowanie cnc będzie dalej się rozwijało i z roku na rok będziemy poznawać nowe rozwiązania.

Obróbka skrawaniem materiały – czym jest frezowanie cnc?

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *