Wiele elementów zanim trafi do swojego miejsca przeznaczenia poddawanych jest obróbce. Czyni się to w celu odpowiedniego dopasowania materiału do konkretnego kształtu, co też musi być wykonane precyzyjnie. Jednym z takich urządzeń, które to przeznaczone są do takiej obróbki okazują się być tokarki. Tutaj należy powiedzieć o czynności jaką to jest obróbka skrawaniem. To właśnie podstawowa praca, jaką wykonuje się przy użyciu tokarki.

automtyka przemysłowa - teknomaticW wyniku takiej pracy obrabiany przedmiot przetwarzany jest w ten docelowy. Często mówi się tu o eliminowaniu części takich przedmiotów, zmienianiu ich formy, ewentualnie gwintowaniu. Jest to o tyle przydatne, że nie rzadko pracuje się tu na przedmiotach, które zarówno podczas obróbki, jak i finalnie stanowią bryłę obrotową. Łatwiej to wykonać przy pomocy tokarki, niż gdyby trzeba się tym zająć własnoręcznie. Wówczas też można wykonać więcej takich elementów w krótszym czasie. Proces ów to tak naprawdę obróbka toczenie. To wspomniane skrawanie to poddanie przedmiotu pod odpowiednie narzędzie obróbcze. Często jest to tak zwany nóż tokarski. Wówczas to dany element umieszczamy w tokarce i unieruchamiamy go. Jest on jedynie wprawiany w ruch obrotowy i trafia pod taki nóż, lub gwintownicę. Na tym polega zarówno toczenie, jak i cała obróbka.

Materiały jakie to trafiają do obrabiania to wszelkie kule, stożki, wałki, gwinty itp. Nie muszą to być jednak wyłącznie elementy o kształcie bryły. Często to właśnie spod tokarki uzyskujemy już takie przedmioty owalne. Tutaj toczenie odnosi się do obróbki powierzchni zewnętrznych. Wśród materiałów do obróbki można też wyróżnić materiały drewniane.

Obróbka toczenie

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *