Zanim dany materiał zostanie wykorzystany do określonego celu, musi być odpowiednio do niego przystosowany, co często wynika z wcześniejszej jego obróbki. Często bardzo istotna jest tu jego forma, co wiąże się z kolei z precyzją wykonania. Nie ma tu miejsca na ewentualne błędy, bo to właśnie dokładność jest istotą danej obróbki. Prace przy bryłach na planie stożka, kuli, jak i te dotyczące wszelkiego typu gwintów wykonywane są na tokarkach. Dla człowieka taka praca może okazać się niezwykle trudna i dlatego korzysta się wówczas z maszyny. Rezultaty przychodzą tu w wyniku procesu, jakim to jest tak zwana obróbka skrawaniem. Dany materiał, aby osiągnąć swój nowy kształt, wielkość, prawidłową formę musi zostać poddany takiej obróbce właśnie.

small-mechanics-717702_1280W tokarce znajdują się takie narzędzia, które to poradzą sobie z każdym materiałem. Mogą go zetrzeć do wymaganych kształtów, a i nie rzadko efektem ubocznym są tu wióry. Obecne tokarki są na tyle już zaawansowane, że wszystko to działa dzięki wykorzystywaniu specjalnego oprogramowania, co z kolei wiąże się ze sterowaniem numerycznym. Wówczas to używa się terminu CNC, co właściwie określa taki zawansowany przebieg pracy przy materiale. Wiele przedmiotów, które trafiają na tokarkę to bryły obrotowe i pomimo ich przetworzenia nadal takową stanowią, choć wyglądają już inaczej. Jest to wynikiem działania, jakie to określa się jako obróbka toczenie.

Polega to na wprowadzeniu w ruch obrotowy materiału, który to wcześniej został umocowany w miejscu gdzie zostaje poddany obróbce. Resztę wykonuje już nóż tokarski, ewentualnie gwintownica. Wszystko to z góry jest zaprogramowane i wówczas to mówimy zarówno o toczeniu, jak i skrawaniu.

Toczenie i skrawanie

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *