W zakładach pracy, fabrykach, hutach wykorzystuje się bardzo wiele urządzeń, bez których to praca, albo byłaby niemożliwa, albo zbyt nisko efektywna, niewystarczająca. Istnieje wiele maszyn, które to jednak zanim trafią do obiegu muszą zostać dokładnie sprawdzone. Sprawność danej maszyny, to tak naprawdę bezpieczeństwo dla osoby, która ją obsługuje. Pomimo operowania takim sprzętem nie rzadko wykorzystywana jest tak zwana ludzka siła robocza. Wiele spośród urządzeń działa na zasadzie, gdzie to wymagana jest szczególna ostrożność. Bezpieczeństwo zatem winno się odnosić zarówno do maszyny, jak i osoby, która nią operuje, ale także wszystkich osób i sprzętów znajdujących się w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Tu także należy wspomnieć o tak zwanej analizie, która to określana jest jako ocena bezpieczeństwa maszyn. Określona jest ona za pomocą konkretnej dyrektywy. Jest to dość szczegółowe badanie, nie dotyczy każdego sprzętu, ale większości, a istotny tu jest każdy detal. Przykładem może być obróbka skrawaniem, gdzie to wykorzystywana jest tokarka. Mówi się wówczas o maszynie z nożami tokarskimi i ruchomym wałku, na którym to osadzony jest dany element, który to musi zostać poddany toczeniu i zrzynaniu, skrawaniu, tak by finalnie został doprowadzony do zamierzonego kształtu. Z tego wynika, że tego typu urządzenie musi być tak przygotowane, by nie zagrażało operatorowi.

Tu istotnych jest wiele spraw. Nie chodzi bowiem wyłącznie o maszyny mechaniczne, ale także te napędzane elektrycznie. W tym nie powinno się też pominąć wymogów dotyczących ekologii. W ocenie bezpieczeństwa maszyn bierze się pod uwagę tak maszyny nowe, używane jak i te modernizowane. Istotne, że występują tu liczne dyrektywy w zależności od typu maszyny i jej przeznaczenia.

Tokarki i inne maszyny poddawane analizie

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *